Alzheimer

Alzheimer
Alzheimer

Bakım evi hastalık öncesi ve sonrasında gerekli tüm bakımları sağlamakla beraber sosyalleşmek içinde uygun ortamlar sağlamaktadır.

Alzheimer hastalığı kişiyi kendinden yakın çevresinden, sonra kendinden belirli bir kalıpta uzaklaştıran, sonrada oluşan kendi mevcut yaşamından ile ilgili anıların teker teker silinmeye başladığı,  en sonunda insanın kendini tanıtabilmek ve kendini anlatabilmek ’de dahi zorluk çekmeye başlamaktadır.  Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalıktır.  Ancak bu hastalık unutkanlık hastalığı anlamına gelmemektedir. Bu hastalıkta unutkanlığın yanı sıra beceri kaybıda görülmektedir.

Alzheimer hastalığı aynı şekilde demans ’ta olduğu gibi günlük olan aktivitelerin bozulmasından. Sonra ilerleyen dönemlerde hastanın ifade edememesi çevreye uyum sağlayamaması, hesap mahkeme yeteneğinin tamamen kaybolması. Algılamanın bozulması ile ilerleyen ve hatta daha iler ki dönemlerde hastanın kişilik değerlerinde bir takım psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olan bir hastalık türüdür.

Dönemler ilerledikçe hasta artık kendine bakamayacak duruma gelerek. Yatağa bağımlı hale dönüşür ve bakıma muhtaç kalır. Bakım evi de tam bu noktada devreye girer.

Bakım evi hastalık öncesi ve sonrasında gerekli tüm bakımları sağlamakla beraber sosyalleşmek içinde uygun ortamlar sağlamaktadır.

Alzheimer hastalığının bilimde bulunun çok kesin bir tedavisi yoktur.  Fakat bu hastalıkla ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda neticeler asla karamsar değildir. Bu demek oluyor ki bu hastalar için hala bir umut vardır. 1990’lı yılların sonunda bu hastalıkla ile ilgili piyasaya son derece ’de önemli birçok ilaç çıkmıştır.

Bu ilaçlar hastalığın erken döneminde kullandığında dikkat edin erken döneminde kullanıldığında başarılı ve kesin sonuçlar elde etmiştir.

İlaç’ta oluşan etki insan beynindeki bellek fonksiyonlarını güçlendirme durumuna getirmektir. Bu zamanda ülkemizde yaklaşık olarak 500 bin tane Alzheimer hastası vardır. Piyasaya çıkan ilaçlarla tedavileri devam etmektedir.

Tedavi olumlu şekilde sonuç göstermeye başladığında ise Alzheimer hastalığında görülen davranış problemleri tedaviden olumlu şekilde etkilenerek düzelmeler görülmektedir.  Yani demek istediğimiz şey ilaçlar sadece hafıza yönünden yararlı değil diğer yönlerden de fayda sağlamaktadır. Her türlü hastalıkta görülen sonuçlar toplum için, kendisi için, yakın bireyleri için düzelerek normal bir bireyin ruh haline dönmektedir.  İşte bu yüzden hiçbir şey için ümidinizi kaybetmeyin.