Derman Bakımevi

 Yalı Mah. İstasyon Sok. No: 1 Maltepe/İSTANBUL

derman_bakımevi_logo

444 0 713

İş İnsanı İbrahim Köse “İşin Uzmanı” programına konuk oldu

Derman Bakımevi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Köse, “İşin Uzmanı” programına konuk oldu. Köse, Huzurevleri ve yaşlı bakım evlerinde profesyonel destek ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ibrahim_köse

İleri yaş ve sağlık sorunlarının da etkisiyle bazen günlük ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma gelebiliyoruz. Bir de buna yalnızlık eklenince profesyonel destek almak için yaşlı bakımevleri tercih edilebiliyor. Peki yaşlı bakımevlerinde ne gibi hizmetler veriliyor? 

İbrahim Köse’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yaşlı bakım merkezleri ileri yaş almış bireylerin bakım merkezlerinde bundan sonraki yaşamlarını en konforlu, en kaliteli bir şekilde geçirmelerini amaçlamaktadır. Yaşlı bakım merkezleri bünyesinde bulundurduğu personellere sürekli hizmet içi eğitim vererek yaşlılara nasıl davranması gerektiği konusunda gerekli eğitimi vermektedirler. Yaşlı bakım merkezlerinde yaşlının sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin iyileştirilmesi hedeflenir.

Örneğin kronik hastalığı olanlar demans alzheimer hastaları için ve uzun süre yatağa bağımlı olan hastalar için bunların doktor takipleri, yatağa bağımlı olan hastaları da pasif ve yatak içi egzersizleri ile birlikte fizyoterapi süreci bu faktörlerden birkaçıdır.

Yaşlının düzenli beslenmesi ilaç takibi, doktor kontrolü, diyetisyen takibi, ilaç etkileşimleri, fizyoterapi süreci ve sosyal çalışmacılar ile birlikte yaşlıya sosyokültürel etkinliklerle birlikte yaşlının buradaki yaşamını en doğru bir şekilde geçirmesini sağlamaktır.

Yaşlı bakım merkezlerinde alzheimer hastaları, demans hastaları, parkinson hastaları, yatağa bağımlı hastaların tedavisi, yere bakım tedavisi yapılmakta, her sınıflandırılmış hasta gruplarını ayrı ayrı kategorilerde değerlendirip 10’a çıkart göre tedavi protokolleri uygulanarak bir yaşlının diğer yaşlılarından herhangi bir şekilde rahatsız edilmesini önlemektir.

Tabii ki her yaşlı bizim için ayrı ayrı kıymetli olmakla birlikte, bir yaşlının diğer bir yaşlıdan herhangi bir şekilde rahatsız edici davranıştan etkilenmemesi de yaşlı bakım merkezlerinin temel ilkelerindendir.”

İbrahim Köse’yi Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.