Derman Bakımevi

 Yalı Mah. İstasyon Sok. No: 1 Maltepe/İSTANBUL

derman_bakımevi_logo

444 0 713

Huzurevlerine kabul şartları nelerdir?

huzurevi

Huzurevleri, yaşlı bireylerin barınabileceği, bakım ve destek hizmetleri alabileceği yerlerdir. Yaşlılık dönemi, birçok sağlık sorunu ve günlük aktiviteleri yapmakta zorluklarla karşılaşma ihtimali olan bir dönemdir. Bu nedenle, huzurevleri, yaşlı bireylerin rahat ve güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlayarak, ihtiyaçlarına uygun bakım hizmetleri sunarlar. Türkiye’deki tüm yaşlı bakım merkezleri ve huzurevleri aile Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olup, 55 yaş üstü bireylere hizmet vermektedirler.

Huzurevlerine kabul şartları

55 yaş üstü tıbbi, fiziksel ve ruhsal desteğe ihtiyacı olan tüm bireyler, yaşlı bakım merkezleri ve huzurevlerinden destek alabilirler. 55 yaş altı fiziksel ve ruhsal desteğe ihtiyaç duyan bireyin yakınları bir yaşlı bakım merkezine giderek kayıt yaptırarak buradaki yaşlı bakım merkezinin yöneticileri de aile Sosyal Politikalar il müdürlüğünden gerekli izinleri alarak 55 yaş altındaki bireyin yaşlı bakım merkezinde kalması sağlanabilir. Huzurevi kabulünde, bilinçli ise bireyin kendisi varsa vasisi. Bilinçli değilse, birinci dereceden yakınıyla birlikte huzurevlerine bir dilekçeyle başvuru yapar.

Huzurevlerine başvuru yapmak için gereken belgeler 

  1. Bulaşıcı hastalığının olmadığını beyan eden bir sağlık raporu
  2. Covid negatif test sonucu
  3. Aile Onayı

Bu evraklarla bir tamamlandıktan sonra yaşlının kuruluşa kabulü yapılır. Yaşlının kişisel kullandığı ilaçlar, kişisel kıyafetleri, kendisine ait kişisel bakım malzemeleriyle birlikte kuruluşuyla kabul edilir. Tüm bunlar kuruluş tarafından eksiksiz kaydedilir. Gerektiğinde ihtiyaç dahilinde yaşlının birinci dereceden yakınına veya vasisinin ulaşılarak eksik malzemelerin tedariği de giderilir. Bu bir iş günü içerisinde tamamlanacak bir süreçtir. Önemli olan kuruluşa hızlıca kabulünün yapılması ve yaşlının en hızlı bir şekilde kuruma adaptasyonunu sağlamaktır. 

Huzurevi’nde kalmaya başlayan yaşlı için süreç nasıl ilerliyor?

Huzurevlerinde kalmaya başlayan yaşlıların adaptasyon sürecinde erkekler kadınlara nazaran daha hızlı adapte olurken kadınların alışma süreci zamana yayılarak sosyal hizmet sorumlularının yardımıyla süreç tamamlanır.

Huzurevlerinde kalan yaşlıların ilgi alanlarına göre etkinlikler düzenlenir varsa ortak özellikleri olan yaşlılar ortak alanlarda sosyal aktiviteler sayesinde kaynaştırılır. Biz Derman Huzurevi olarak yaşlılarımızın ilgi alanlarına yönelik çalışmalarımızı sosyal hizmet sorumlularımız sayesinde titizlikle yapıyoruz. Derman Huzurevi’nin Instagram sayfasını incelemek için tıklayınız

Yaşlıların Bakımevi Tercihi: Nelere Dikkat Etmeli? adlı yazımızı okuyarak huzurevi seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İş İnsanı İbrahim Köse, yaşlı bakımevlerinin kabul koşulları hakkında merak edilenleri anlattı.